تجهیزات ابزار دقیق

شایع‌ترین انواع محافظت از احتراق در سنسورها در مناطق خطرناک گاز

استفاده از حسگرها در نواحی خطرناک را می توان از طریق مفاهیم طراحی که به عنوان انواع محافظت احتراق شناخته می‌شوند، تعریف کرد.
در این مقاله از آپاکو ، شایع‌ترین انواع روشهای محافظت از احتراق در سنسورها در نواحی خطرناک گاز به طور خلاصه توضیح داده خواهد شد:

انواع محافظت از احتراق برای استفاده در منطقه ۰، ۱ و ۲ با استفاده از نوع حفاظت از احتراق، ایمنی درونی (intrinsic safety) یا Ex ic ، در مورد یکی از متداول‌ترین انواع روشهای محافظت از احتراق در سنسورها صحبت می‌کند. مدارهای این ابزار الکتریکی از نظر انرژی (قدرت، جریان، ولتاژ) طوری طراحی شده‌اند، که نه یک جرقه و نه توسعه حرارتی اجزای مورد استفاده نمی‌توانند موجب احتراق محیط خطرناک شود.

نوع حفاظت از احتراق (flameproof enclosure) اجازه اشتعال یک انفجار در دستگاه الکتریکی را می‌دهد. با این حال، طراحی سازنده این ابزار مانع از این می‌شود که این انفجار بتواند از فضای سنسور خارج شده و در نتیجه فضای انفجاری را در آنجا روشن کند.
این حفاظت به عنوان مثال، با ضخامت مناسب دیواره تجهیز، انطباق با ابعاد و مشخصات اضافی برای نصب به دست می‌آید.

ناحیه مورد استفاده اصول حفاظت نوع محافظت احتراق
Ex da = Zone 0, 1, 2

Ex db = Zone 1, 2

Ex dc = Zone 2

اقدامات سازنده در مورد جلوگیری از انتشار انفجار از داخل دستگاه الکتریکی به فضای انفجاری مجاور جلوگیری می‌کند. Flameproof enclosure “d”

IEC 60079-1
EN 60079-1
UL 60079-1

Ex ia = Zone 0, 1, 2

Ex ib = Zone 1, 2

Ex ic = Zone 2

محدودیت استفاده از انرژی (قدرت، جریان، ولتاژ)در مدار ابزار الکتریکی، به طوری که یک جرقه یا اثر گرمایی نمی‌تواند باعث ایجاد احتراق در یک فضای انفجاری شود. Intrinsic safety “i”

IEC 60079-11
EN 60079-11
UL 60079-11

Ex nA = Zone 2 در عملیات نرمال، تحت شرایط تعریف‌شده و توصیف‌شده، ابزار الکتریکی هیچ منبع اشتعال ندارد. Non-sparking equipment “nA”

IEC 60079-15
EN 60079-15
UL 60079-15

انوع محافظت از احتراق برای استفاده در منطقه ۲

در حالی که انواع حفاظت از احتراق پیش از این می‌تواند استفاده از ابزار الکتریکی (سنسورهای)در مناطق ۰، ۱ و ۲ را فراهم کند، ابزارهای الکتریکی با نوع حفاظت از احتراق، تنها برای استفاده در منطقه ۲ مناسب هستند.
همانطور که این نام نشان می‌دهد، این ابزارها قادر به ایجاد جرقه نیستند و همچنین حاوی هیچ منبع اشتعال از سطوح داغ نیستند. با این حال، این تنها در مورد عملیات نرمال است، زیرا در منطقه ۲ یک فضای انفجاری ممکن است به ندرت و برای یک زمان کوتاه وجود داشته باشد و از کار افتادن همزمان تجهیز خیلی بعید می باشد.

انتخاب نوع محافظت از احتراق

همانطور که قبلا توضیح داده شد، اینها شایع‌ترین انواع روشهای محافظت از احتراق در سنسورها هستند، اما نه همه ی آنها. انتخاب نوع حفاظت از احتراق وسایل الکتریکی تا حد زیادی با توجه به مشخصات اپراتور و مفهوم حفاظت از احتراق آن‌ها برای ماشین یا کارخانه تعیین می‌شود و می‌تواند از منطقه ای به منطقه ای دیگر به شدت متفاوت باشد.
به عنوان مثال، در اروپا نوع حفاظت از احتراق ؟ بسیار شایع است، در حالی که در ایالات‌متحده آمریکا، اغلب نوع حفاظت از احتراق (d)، تحت عنوان “enclosure flameproof” مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 4 =